Bilim

5 km Çapında Bir Asteroid Dünyaya Yaklaşıyor

5 km çapında bir asteroid 16 Aralık 2017’de (bugün) Dünya’nın yakınından geçecek.


Çapı 3 mil (5 km) olan 3200 Phaethon adı verilen devasa bir asteroid, 16 Aralık 2017’de Dünya’nın yakınından geçecek. Buna benzer bir sonraki asteroid geçişinin 2093 yılında olacağı tahmin ediliyor.

Dünyaya 2.9 milyon kilometre uzaklıktan geçecek olan asteroid, potansiyel olarak tehlikeli sınıfında yer alıyor. Bugün geçmesi beklenen asteroid, dinozorların yok olmasına neden olan Chicxulub adı verilen asteroidin yaklaşık yarısı büyüklüğünde. NASA sözcüsü, şu ana kadar potansiyel tehlikeli olarak adlandırdıkları asteroidler arasında bunun 3. sırada en büyük asteroid olduğunu belirtti.

Bugün dünyanın yakınından geçecek olan 3200 Phaethon  hem asteroid hem de kuyruklu yıldızın özelliklerine sahip. Bu da bilim adamlarının araştırma yapması için önemli bir fırsat. NASA radarlarla bu asteroidin 3 boyutlu görüntüsü alınarak incelemeler de yapılacak.

Asteroidler normalde Mars ile Jüpiter arasındaki asteroid kuşağında bulunur. Bu mantıkla, Phaethon‘un yörüngesinin menşeinin Mars ile Jüpiter arasındaki bölgede olması bekleniyor.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Bilim ve teknoloji alanındaki diğer gelişmeleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Comment here