Bilim

9.Gezegen için 1000 Yıllık Teori Kullanılacak

Plüton’un cüce gezegen olduğu ortaya çıktığından beri Güneş Sistemindeki 9.gezegenin varlığı araştırılıyor. Bilgisayar simülasyonları, kimyasal analizlerle birlikte 1000 yıl önceki bir teori de araştırmalarda kullanılmaya başlanacak. Peki 9.gezegen ile ilgili 1000 yıl önce yapılan teori neydi?

Güneş sisteminde 9 gezegen olduğu biliniyordu ancak yapılan çalışmalar sonucunda Plüton’un cüce gezegen sınıfında olduğu ortaya çıkmıştı. Bu gelişmeyle birlikte çalışmalar yapıldı. Bilgisayar simülasyonları, gezegenlerin yörüngeleri, kimyasal analizler hep 9. bir gezegenin olması gerektiğini gösteriyordu. Bilim adamları da yıllardır 9.gezegeni araştırıyorlar.
Güneş sistemindeki gezegenlerin konumu ve birbirlerini çekim miktarı 9.gezegenin varlığına işaret ediyor. Tahminlere göre 9.gezegenin Dünyadan 5-20 kat daha büyük olması gerekiyor. Bulunduğu konum olarak da Güneş sisteminin dış sınırlarına yakın olduğu tahmin ediliyor. Güneşe olan mesafesi de Dünyanın Güneşle olan mesafesinin yaklaşık 1000 katı kadar olabilir. Tüm bu bilgilere rağmen 9.gezegenin tespit edilememesinin nedeni olarak 9.gezegenin çok az ışık alması gösteriliyor. Tahminlere göre 9.gezegen Neptün’den 160.000 kat daha sönük kalıyor. Bu da gezegenin tespitini zorlaştırıyor.
Bayeux duvar halısı, 1066 Halley kuyruklu yıldızının bir tasvirine sahiptir.
9.gezegenin tespiti için tarihten faydalanılması planlanıyor. Orta Çağ döneminde yapılmış birçok tabloda ve yazıda Güneş sisteminde 9 gezegen olduğu belirtiliyor. Belfast Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yaklaşık 1000 yıllık duvar halılarını ve resimleri 9.gezegeni tespit etmek için inceliyor. Dr. Marilina Cesario Eski İngiliz, Latin, Eski İrlanda ve Rus yazılarından faydalanacaklarını söylüyor. 1000 yıllık duvar halıları ve teorilerden elde edilen bilgiler bilgisayar simülasyonlarına eklenecek ve 9.gezegenin tespiti için kullanılacak.
Mevcut bir teoriyi araştırmak için 1000 yıllık verileri kullanabilmek harika bir şey.
Bu haberle ilgili daha detaylı bilgileri okumak için news.com.au adresini ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.
Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Comment here