Bilim

Ay’ı Hiç Bu Kadar Yakından Gördünüz mü?

NASA’nın LRO uzay aracı tarafından kaydedilmiş 4K çözünürlüklü Ay görüntülerini izleyince Ay’ı hiç bu kadar yakından görmemiştim diyeceksiniz. 

NASA tarafından Ay‘ın 4K çözünürlüklü görüntüleri yayınlandı. Görüntüler LRO ile kaydedildi. NASA‘nın resmi sitesinde LRO ile ilgili şu bilgiler yer alıyor :
 LRO, Ay’ın yüzeyini haritalamayı amaçlayan bir robot misyonudur. LRO gözlemleri sayısız çığır açan keşifler yaparak, Ay’ın dinamik ve karmaşık yapısını inceleme fırsatı sunuyor. LRO ve Lunar CRater Gözlem ve Algılama Uydusu (LCROSS), 18 Haziran 2009’da bir Atlas V roketinde, Ay’a dört günlük süren bir yolculuk ile başlatıldı. LRO, ilk üç yılını Ay ve çevresi hakkında ayrıntılı bilgi toplayan düşük kutupsal yörüngede geçirdi. Bu ilk yörüngeden sonra, LRO, Ay güney kutbunun üzerinden geçerek, sabit bir eliptik yörüngeye geçti. Yedi güçlü enstrümandan oluşan bir takımla LRO veri topladı ve Ay hakkındaki bilgimize paha biçilemez bir katkı yaptı.

NASA tarafından yayınlanan Ay‘ın 4K çözünürlüklü görüntülerinde Apollo 17‘nin Ay‘a inerken bıraktığı izler de görülüyor. Bu da Ay’a gidildi mi gidilmedi mi tartışmalarını ve komplo teorilerini bir nebze sonlandıracaktır.

İşte Ay’ın 4K çözünürlüklü videosu :

Sizler de yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.
Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.
Bilim ve teknoloji alanında daha çok yayına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın...