Bilim

Güvenlik kameralarına yüz tanıma teknolojisi geliyor!

Gün geçtikçe artan teknoloji piyasasının yeni yüzü yüz tanıma teknolojisi, piyasa payını arttırarak sektördeki yerini genişletiyor.Önceliği suç ve güvenlik alanına yoğunlaşarak gelişmeye başlayan teknoloji, Moskovalı yetkililerinde dikkatini çekti.

Moskova’nın güvenlik kamera ağı, 2012’den bu yana milyonlarca saatlik video kaydı yaptı. Tüm bu görüntülerin insan gücüyle incelenmesi oldukça zor bir iş. Ntechlab, bu işlemin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için yüz tanıma teknolojisi geliştiriyor.

Bu özel girişim için yetkililer, kameraların çektiği yüzlerin yalnızca polis veri tabanlarında bulunan fotoğraflarla karşılaştırıldığını söylüyor. Sistemin 2 aylık test aşamasında 6 zanlıyı tespit ettiği bildirildi.

Bu girişim güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Sistem üçüncü şahıslar tarafından saldırıya uğradığında yaşadığınız yer, gittiğiniz yön ve hangi rotaları aldığınıza ilişkin bilgilere potansiyel olarak erişebilir. Gerek yenileme maliyetleri gerekse güvenlik tehlikesi nedeniyle yüz tanıma teknolojisi şehrin yalnızca en çok ihtiyaç duyulan bölgelerinde kullanılabilir.

Comment here