Bilim

İngilizlerin Ataları Siyahi Olabilir

İngiltere’de bulunan yaklaşık 10 bin yıl önceye ait bir insan iskeleti incelendi. Çalışmalar sonucunda İngilizlerin atalarının siyahi olabileceği belirtiliyor.

İngilizlerin fiziksel özelliğini biliyoruz. Yüzeysel olarak bakacak olursak sarı saç,beyaz ten ve renkli göz İngilizlerin temel fiziksel özellikleri olarak söylenebilir.

İngiltere’de bir mağarada bulunan insan iskeleti İngilizlerin ataları hakkında bazı ipuçları veriyor. 1903 yılında bulunan bu iskelet İngiltere’de bulunan tam olarak korunmuş en eski iskelet. Yaklaşık 10 bin yıl önceye ait bu iskelet ile ilgili DNA çalışmaları yapıldı. Cheddar Man (Çedar Adam) ismi verilen iskelet ile ilgili çalışmaları Londra Üniversite Koleji ve Londra Doğal Tarih Müzesi araştırmacıları yürüttü.

Günümüz Avrupalılarının açık tenli olduğu malum. Yapılan bu çalışma ile son buzul çağından sonra İngiltere’ye yerleşen insanlar hakkında bazı bilgilere ulaşıldı. Yani İngilizlerin ataları hakkında diyebiliriz.

Bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre Çedar Adamı’nın gerçeğe en yakın modeli

Araştırmanın başındaki isim Prof. Chris Stringer, Çedar Adamı yaklaşık 40 yıldır çalıştığını ve bu adamın gerçekte neye benzediğini merak ettiğini söyledi. 10 bin yıl önce 20’li yaşların başında ölen bu adamın DNA çalışmaları için kulak arkasından örnekler alındı. Çalışmalar sonucunda Çedar Adamın koyu renkli saçlara, koyu kahverengi veya siyah renkli gözlere, solgun ve koyu renkli cilde sahip olduğu ortaya çıktı. Yani günümüz Avrupalılarından oldukça farklı fiziksel özellikler ortaya çıktı. Tahıl esaslı beslenmeden dolayı Çedar Adamı‘nın D vitamini eksikliği yaşadığı ve yeterince süt içemediği yine çalışmalar sonucunda elde edildi.

Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar The First Brit, 10.000 Yıllık Sırların Gizliliği belgeselinde ve birçok dergide yayınlanacak.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Bilim ve teknoloji alanındaki diğer gelişmelere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın...