Bilim

KELT-9b Gezegeninin Atmosferinde Demir ve Titanyum Bulundu

Ultra sıcak gezegen KELT-9b’nin atmosferinde demir ve titanyum keşfedildi. KELT-9b gezegeni ile ilgili keşfedilenlere bakalım.

Yeni gözlemlere göre Dünya’dan 650 ışık yılı uzakta olan ultra sıcak bir gezegenin atmosferinde demir ve titanyum keşfedildi.

KELT-9b adı verilen bu gezegen ile ilgili elde edilen son bilgiler bu hafta Nature dergisinde yayınlandı. Avrupalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda KELT-9b gezegeni ile ilgili birçok veri toplandı. Elde edilen bilgilere göre KELT-9b aşırı sıcak ve Jüpiter sınıfında bir gezegen. KELT-9b çok sıcak olduğu için atmosferindeki bulutlar yoğunlaşmadan serbest bir şekilde hareket ediyor.  3770 santigrat derece yüzey sıcaklığına sahip bu gezegenin atmosferinde demir ve titanyum içeriyor. Böylece bir gezegenin atmosferinde ilk defa ağır metaller tespit edildi. Ağır metaller tespit edilirken gezegenden gelen ışığın spektrumlarından yararlanıldı.

KELT-9b Jüpiter’in 2 katı büyüklükte ve KELT-9b‘ye enerji veren yıldız da bizim Güneşimizin yaklaşık 2 katı büyüklüğünde. KELT-9b ve yıldızı arasındaki mesafe de oldukça az. Bu da bu gezegenin neden çok sıcak olduğunu açıklıyor. İnanılmaz derecede sıcak, aydınlık ve yakın yıldız nedeniyle KELT-9b, ultraviyole ve yüksek enerjili radyasyon yayıyor.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Bilim ve teknoloji alanındaki diğer gelişmelere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın...