Bilim

NASA Başka Gezegenlerde Bakteri Araştıracak Bir Robot Geliştiriyor

NASA, bakteri gibi küçük canlıların başka gezegenlerde var olup olmadığını araştıracak bir robot geliştiriyor.

NASA yıllardır diğer gezegenlerde yaşamın olup olmadığını araştırıyor. Bu araştırmalar yapılırken genelde doğrudan canlıların varlığı araştırılmıyordu. Tespit edilen gezegenlerin Dünyaya olan benzerliği, Güneşe benzer bir yıldıza sahip olup olmadığı gibi kriterlere göre o gezegende yaşamın olup olamayacağı tahmin ediliyordu. Gezegenin kimyasal bileşeninin Dünya ile benzerliğine bakılıyordu. Ancak NASA‘nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki bir bilim adamı olan Melissa Floyd, bunu değiştirebilecek bir cihaz üzerinde çalışıyor.

Melissa Floyd bakteri ve bakteri benzeri mikroorganizmaları tarayacak olan bir robot geliştirmek üzere çalışmalar yapıyor. Floyd, floresan in situ hibridizasyon adı verilen teknikle bakterilerin robot tarafından tespit edilebileceğini düşünüyor. Bu teknikle hücre daha geçirgen hale getirilebiliyor ve problarla bakteri DNA ve RNA’sı incelenebiliyor.

Eğer bu türden bir robot yapılabilirse öncelikle Güneş Sistemindeki gezegenlerde ve Ay’da çalışmalar yapılacak ve bakteri gibi canlıların olup olmadığı kontrol edilecek. Dünyada hayat nasıl ortaya çıktı, diğer gezegenlerde yaşam var mıydı gibi soruların cevapları aranmaya çalışılacak.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Bilim ve teknoloji alanında daha çok yayına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Comment here