Güvenlik

İntel , Meltdown ve Spectre açığını kapatmayı başardı

CEO Brian Krzanich , İntel ‘in, söz verdiği gibi, gelecek 8. Nesil Xeon ve Core işlemcileri yeniden tasarlayarak Spectre ve Meltdown açıklarına karşı saldırı risklerini daha da azaltmak için yeniden tasarladığını yazdı.

Brian Krzanich
İntel Ceo ; Brian Krzanich

Bu düzeltmeler, geçtiğimiz beş yıl içinde piyasaya sürülen açık bulunan İntel ürünlerinin hepsi için geçerli olacaktır. Donanım değişiklikleri, Spectre v2 ve Meltdown v3 zayıflıklarının saldırılarını durduracak, ancak Spectre v1 zayıflıklarını düzeltmek için yazılım düzeltmeleri gerekecek.

Krzanich’e göre İntel’in gelecekteki işlemcileri, “bölümleme / partitioning” denilen bir şeyle yeni koruma katmanlarına sahip olacak.“Bunu, kötü kişiler için bir engel oluşturmak için uygulamalar ve kullanıcı ayrıcalık düzeyleri arasında ek ‘koruyucu duvarlar’ olarak düşünün.” dedi.

Değişiklikler, bu yılın ikinci yarısında “Cascade Lake” işlemcileri ve 8. nesil işlemcileri ile başlayacak. İntel , donanım değişikliklerinin bilgisayar hızlarını etkileyip etkilemeyeceğini söylemedi, ancak Krzanich , “Bu ürünleri pazara sunarken, bizden beklenen performans geliştirmelerini sağladıklarından emin olmak kritik öneme sahip” dedi.

Haberler ilk çıktığında, İntel , Spectre ve Meltdown açıklarını küçümsediği için eleştirildi. Bir noktada, şirket Kongre’den önce eylemlerini açıklamak için toplandı ve Krzanich o zamandan sonra bu konularda daha fazla şeffaflık sözü verdi. İntel şu anda ihlale ilişkin yaklaşık 30 tane sınıf davasıyla karşı karşıya bulunuyor.

 

Comment here