Haberİnternet

Ducky Layne isimli sosyal medya çetesi yakalandı !

Ducky Layne çetesi çökertildi!

Türkiye‘de bir çok ünlü ismin sosyal medya hesaplarıyla ilgili zor günler geçirmesine neden olan Ducky Layne isimli çete üyeleri yakalandı. 50’ye yakın ünlü ismin sosyal medya hesabını ele geçiren çetenin 14 kişiden oluşan üyeleri yakalandı.

Ducky Layne çetesi ve üyeleri yakalandı !

Yakın zamanda bir çok ünlünün hesabını fishing adı verilen olta yöntemiyle ele geçirip, daha sonrasında hesap sahiplerine şantaj yaparak para talep eden Ducky Layne çetesi üyeleri tutuklanarak, çökertildi.

İçlerinde Aleyna Tilki, Seren Serengil, Tamer Karadağlı, Erdal Özyağcılar gibi şarkıcı ve oyuncuların bulunduğu 50’ye yakın ünlünün hesabının hacklenmesinden sorumlu olduğu belirtilen çetenin üyeleri İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından tespit edilerek tutuklandı. 

1986 doğumlu çete lideri Gökyar Ş., hedefine aldığı ünlüleri çalıştığı hackerlara ileterek hesaplarını ele geçirip, daha sonrasında ilgili ünlülere şantaj ve tehdit yaparak para kazanmaya çalıştığı öğrenildi. Adliyeye sevk edilen 14’ü tutuklanan 29 şüphelinin 9’unun 18 yaşından küçük olduğuda, bilinen bilgiler arasında.

Aleyna Tilki’ye benzeyerek hesabını kapattırdı

Çete üyelerinden 22 yaşındaki Bahar Ç.’ nin , Aleyna Tilki’ye benzerliği sayesinde Facebook’a sahte hesap talebinde bulunduğu ve bu şekilde ünlü şarkıcının hesabını kapattırdığı öğrenildi.

Peki bu nasıl oluyor ?

Facebook ve Instagram; sahte hesapları veya şifresi unutulan hesapları ilginç bir yöntemle kapattırmanıza veya geri almanıza olanak sağlıyor. Eğer profiliniz içerisinde kişisel fotoğraflarınız varsa kendi fotoğrafınızı destek ekibine iletmeniz suretiyle ilgili hesabı geri almanız veya kapattırmanız mümkün olabiliyor.

Burada da; Facebook’un denetleme departmanı, böylesine bir durumu gözden kaçırarak ünlü şarkıcının hesabının sahte olduğuna karar vererekkapatmış.

İki çete üyesi sosyal medya fenomeni

500 bine yakın takipçisi olan Bahar Çelebi ile binlerce takipçisi bulunan Ayda Kutay ‘ın sosyal medya fenomenleri olduğu öğrenildi.

Çetenin ünlü et lokantası sahibi Nusret Gökçe ‘nin İnstagram hesabının bilgilerinin de ellerinde olduğunu, ancak beraberinde gerçekleşen polis operasyonu üzerinden ele geçirilemediği öğrenildi.

Comment here