Haber

İşlemci devri yakında kapanabilir!

Nvidia CEO‘su Jensen Huang‘a göre yakın gelecekte kişisel bilgisayarlarımızda dahi CPU yerine GPU kullanacağız. Peki Jensen Huang‘ın böyle düşünmesinin ardındaki sebepler ne?

CPU yerine GPU kullanmanın avantajı nedir?

Ekran kartlarında bulunan GPU‘lar, işlemcilerimizin yerine geçmesi ile birlikte performans konusunda çok ciddi yükseliş yakalayabileceğiz. “Her 18 ayda, bir tümleşik devre üzerine yerleştirilebilecek bileşen sayısı iki katına çıkarken, üretim maliyetleri aynı kalır, hatta düşme eğilimi gösterir” prensibini savunan Moore yasası 2010’dan beridir geçerliliği konusunda tartışmalar yaratıyor.

Fakat Jensen Huang‘a göre Moore yasası çoktan tarihe karıştı. Artık işlemcilerin bu yasanın bahsettiği matematiksel oranları yakalayamadığını belirten HuangNvidia GPU‘larını sunucularının ana işlemcisi olarak kullanmak için dünya devleriyle de anlaşmalar yaptıklarını açıkladı.

Alibaba, Baidu, Tencent, JD.com ve iFLYTEK gibi şirketlerin Nvidia GPU‘larını tercih ettiğini belirten Jensen Huang, bu şirketlerin de kendisiyle aynı görüşte olduklarını belirtti.

Comment here