İnternetYazılım

AppData ve ProgramData nedir ??

Teknoksit.com - Teknoloji Haberleri

Windows’ta gördüğümüz AppData ve ProgramData klasörleri ne işe yarıyor, aralarında ne fark var?

 

Eğer Windows üzerinde AppData ve ProgramData klasörlerinin farkını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu iki klasör oldukça benzer gözükseler de önemli farkları bulunmakta.

AppData klasörü, kullanıcılar klasörünün içerisinde yer alıyor. Bu klasör içerisinde hesabınıza özel veriler bulunuyor. Bu verilerin genellikle yüklü uygulamaların sizin hesabınızdaki ayarları ve kişiselleştirme seçenekleriniz olduğu söylenebilir.

ProgramData klasörü ise C: sürücüsünde yer alıyor. AppData gibi bu klasör de varsayılan olarak gizli durumda ve eğer “gizli klasörleri göster” seçeneğini açmadıysanız bu klasörleri göremiyorsunuz. Microsoft’un belirttiğine göre ProgramData klasör “kullanıcıya özel olmayan uygulama verileri için” kullanılıyor.

Örneğin içerisinde küçük resimler bulunduran bir fotoğraf düzenleme uygulaması yüklediğinizde, bu resimlerin ProgramData’da saklanması gerekiyor. Genel olarak kullanılacak verilerin farklı kullanıcı klasörlerinde kopyalarının bulunması pek mantıklı olmayacaktır.

Bir başka örnek verilirse, Google Chrome’un sizin ayarlarınız ve eklentileriniz için AppData klasörünü kullanması gerektiği ancak bir antivirüs programının ProgramData klasörünü kullanması gerektiği söylenilebilir. Chrome, birden fazla kullanıcının kendi profilleri ile internette gezinmesine imkan tanırken, antivirüs programları ise aynı veriyi kullanarak bütün kullanıcılara hizmet sunuyor.

Bu iki klasör arasındaki farkların temel olarak bunlar olduğu söylenebilir ancak belirtmekte fayda var ki, bu klasörlere normal şartlar altında müdahale etmemeniz gerekiyor.

Comment here