İnternetOyun

Devil May Cry İnceleme

Şu ana dek kaç tane oyun oynadığınızı hatırlayamazsınız, mümkünü yok ama o kalabalığın içinde hafızanıza yer etmiş oyunlar mutlaka vardır; hatta o oyunları şöyle bir düşününce sayabilmeniz ve önem sırasına sokabilmeniz bile mümkün. Şu anda kendi listemi sıralamayacağım size tabii ki. Onun yerine, muhtemelen birçoğunuzun merakla beklediği bir habervereceğim. “Dante” diyeceğim mesela… Arkasından “Devil May Cry” diyeceğim ve hepinizin gözbebekleri irileşecek. “Yeni bir Devil May Cry!” dediğimdeyse şimdiye kadar bu konuda habersiz kalanların dibi düşecek. Evet, yeni bir Devil May Cry macerası söz konusu. Capcom’un muhteşem eseri tekrar hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. “Devil May Cry 5” başlığı altında gelmiyor bu oyun; en sade haliyle, yani sade bir “DmC” etiketiyle çıkıyor karşımıza.
Uzun zamandır var bu söylenti. “Ha çıktı, ha çıkacak!” diye insanları hop oturtup hop kaldırdı yine Capcom. Aslında beni pek alakadar eden bir haber değildi bu ama hatırı sayılır bir kitle için büyük bir öneme sahipti. Tokyo Game Show’da ortaya çıktı DmC. Oyuna ait ne bir ekran görüntüsü, ne de oyunu sergileyen bir canlı gösteri olmadı bu süreçte ama harika birfragmana yer verildi. Konu Devil May Cry olunca herkesin gözü Dante’yi arıyordu tabii ki ama ondan da eser yoktu. Genç bir adamın Devil May Cry serisine özgü estetik hareketler eşliğinde birkaç zebaniyi kesip biçmesinden ibaretti fragman. Derinlerden gelen meraklı bir ses de ısrarla bu adamın adını soruyordu. İşi aceleye getirmedi kahramanımız. Önce görselbir şölen sundu izleyicilerine, sonra da kimliğini açığa çıkardı. “Benim adım Dante!” dedi son söz olarak. Bundan sonrasıysa izleyicilerin şaşkın bakışlarından ibaretti. Tuttuğunuz nefesi bırakabilirsiniz artık. Yeni maceranızda kahramanınız yine Dante olacak. Ancak bu sefer onu karizmatik beyaz saçları ve kırmızı pardösüsü ile bulamayacaksınız. Görebileceğiniz en genç haliyle karşınıza çıkacak Dante. Bu değişimin sebebini merak edenler içinse cevap basit. Gençlik yıllarına gideceğiz Dante’nin. Oyunun hikayesi ilk Devil May Cry’ın da öncesine uzanacak. Orada nasıl bir hikayeyle karşılaşacağımız, Dante’nin geçmişinde ne gibi sırların gizli olduğu şimdilik meçhul. En az bir tane oyun içi video görene kadar da kimsenin içi rahat etmeyecek, eminim ki bu tarz detaylaryakın zamanda birer birer ortaya çıkacaktır. Capcom, “Devi May Cry’a farklı bir bakış açısı…” diyerek ortalığı daha da bulandırıyor. Kastettikleri şey acaba hikayenin, ilk oyunun öncesini ele alması veya Dante’nin yeni “çıtır” hali mi yoksa bu söz, daha derin detaylara mı gönderme yapıyor, bilemiyorum. Bildiğim tek şey, şimdilik bu fragmanda gördüklerimizle yetinmemiz gerektiği.


Capcom, oyunun yapımcılığını bu sefer bizzat üstlenmeyerek projeyi başka bir yapımcı firmanın ellerine bırakmış. Bu firmayı da Heavenly Sword ve Enslaved gibi başlıklardan tanıyoruz. Evet, Ninja Theory’den bahsediyorum. Yalnız projenin başında Devil May Cry 4’ün liderlerinden Hideaki Itsuno yer alıyor. Yani projenin tamamı Ninja Theory’nin ellerinde değil. Anlaşılan Capcom, işi şansa bırakmak istemiyor. Oyunun çıkış tarihiyle ilgili en ufak bir bilgi bile yok. Önümüzdeki yıl piyasada olacağını söylemek bile iyimser bir tahminden öteye gidemiyor ki şimdiden 2012 yılına (Ölmez de sağ kalırsak tabii…) kadar çevirebiliriz gözlerimizi. Yine de Capcom bu, ne yapacağı belli olmaz. Bakarsınız, 2011’in son çeyreğine bomba gibi düşer DmC. Sonucun başarılı olması içinse dua etmekten başka çaremiz yok şimdilik.

 
 

 

Comment here