Güvenlikİnternet

Google Hesap Güvenliği için Aparat Geliştirdi

Dünyanın en büyük arama motoru ve teknoloji şirketlerinin başında gelen Google, hesap güvenliği için yeni bir adım attı. Hesap güvenliği Titan Güvenlik Anahtarı ismi verilen bir aparat sayesinde oldukça artacak. Detaylara bakalım.

Google, kullanıcı hesaplarının güvenliği için yeni bir yöntem geliştirdi. Çevrimiçi hesaplarınıza yetkisiz erişimi önlemek için şu anda zaten iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanılıyor. Fakat Google bu güvenlik seviyesini bir üst noktaya taşıdı. Hesap güvenliği için bir aparat geliştirildi. Bu aparat şu an devam eden Google Cloud Next etkinliğinde duyuruldu. USB veya Bluetooth üzerinden kimliğinizi doğrulayarak masaüstünüzde hesabınıza giriş yapmanızı sağlayan Titan Güvenlik Anahtarı‘nı kullanıma sunduğunu açıkladı.

Titan Güvenlik Anahtarı denilen bu aparatın USB kısmı bilgisayara takılıyor ve kablosuz mouse gibi uzaktan Bluetooth ile çalışıyor. Bilgisayara takılan aparat hesap güvenliğini oldukça arttırıyor. Zira hesabınıza erişmek ve bilgilerinizi elde etmek isteyen kişinin bu aparatı da ele geçirmesi gerekecek. Çünkü aparat sayesinde hesapta oturum açılabilir. Bu da hesap çalınması ihtimalini oldukça düşürüyor.

Google, yaklaşık 1 yıldır bu aparat üzerinde çalışıyor. Şu anda satış temsilcileri aracılığıyla Bulut hizmetinin müşterilerine sunuluyor. Yakın zaman içinde Titan güvenlik anahtarının tüm kullanıcılar satışa sunulması bekleniyor. 20-25 dolar civarında fiyatı olması beklenen Titan anahtarının fiyatıGoogle 10 dolar civarına düşürmek için çalışıyor.

Google‘ın bu çalışması aslında bir ilk değil. Zira İsveç merkezli güvenlik şirketi Yubico, masaüstü ve mobil cihazlar için Google‘ın bu aparatı gibi çeşitli kimlik doğrulama cihazları sunuyor.

Sizler de yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Bilim ve teknoloji alanında daha çok yayını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Comment here