İnternet

IBM, Hindistan şirketi mi oldu?

ABD’nin en büyük şirketlerinden biri olan IBM’in çalışan sayısı hakkındaki istatistik, ABD önemli bir tartışmayı başlatmak üzere.

Başkan Trump’ın ABD şirketlerinin ülkedeki işsizliği azaltacak yatırımlar yapması gerektiği yönündeki çağrıların aksine IBM’in Hindistan’daki çalışan sayısının ABD’deki çalışanların sayısından fazla olduğu ortaya çıktı.

150 ülkede ofisleri ve çalışanları olan IBM’in her ülkede çalışanının olması normal kabul ediliyor ancak Hindistan’daki aşırı rakamlar, IBM’in Hindistan şirketine dönüştüğü esprilerinin yapılmasına neden oldu.

ABD’de 100 bin çalışanı olan IBM’in Hindistan’da ise 130 bin çalışanı bulunuyor. Hindistan’daki çalışanlar arasında önemli yapay zeka araştırmacıları, pazarlama kampanyalarında çalışanlar, yazılım mühendisleri veya otonom sürüş projelerini yürüten teknik ekipler yer alıyor. Öte yandan IBM’in ABD’deki çalışan sayısının son 10 yılda 130 binden 100 bine düşürmüş olması ancak Hindistan’daki çalışan sayısını sürekli artırması, Trump’ın öfkesini üzerine çekeceği beklentisini de ortaya çıkarıyor.

Comment here