İnternet

YouTuber’lara Vergi Yükümlülüğü Getiriliyor

Yıllardır tartışılan YouTuber’ların vergi yükümlülüğü konusu yavaş yavaş netlik kazanıyor.

YouTube içerik üreticileri yani YouTuber‘lar son birkaç yıldır gündemdeler. Zira çocuk,genç,yaşlı hemen her yaştan insan YouTube‘dan ilgisine göre videolar izliyor, kanalları takip ediyor. Hatta yavaş yavaş YouTube‘un televizyonların yerini aldığı bile söylenebilir. Hal böyle olunca YouTube‘da yayın yapan, içerik üreten kişiler için de bir düzenleme zorunlu hale geliyor. Oldukça ciddi gelirlere sahip YouTube kanalları mevcut ve halen herhangi bir vergi mükellefiyetleri bulunmuyordu. Bu konudaki düzenlemeler tamamlandı ve artık YouTube kanallarına da vergi yükümlülüğü getirildi.

YouTube ile birlikte Facebook, Twitter, Instagram üzerinden gelir elde eden kişiler artık vergi vermek zorunda. Kimlerin YouTube kazancının vergisini vermesi gerekiyor? Bu vergi yükümlülüğü tabi ki herkesi kapsamıyor. YouTube ve diğer sosyal ağ platformlarından 26 bin lira ve üzerinde gelir elde edenler vergi takibine giriyor. Bu gelirin süreklilik arz etmesi de gereken şartlar arasında. Uzmanlar 18 yaşının altında olmanın da vergi yükümlülüğünden kurtulmak için bir gerekçe olmadığını da belirtiyorlar. Gelir Vergisi Kanununa tabi olan bu uygulamayla şu anda birçok YouTube kanalı denetleniyor.

Bu uygulama hakkındaki yorumuma gelecek olursak gerekli bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Gün geçtikçe televizyon kanallarının yerini almaya başlayan YouTube kanalları oldukça profesyonel çalışıyorlar. Popüler ve kaliteli içerik üreten bir YouTube kanalında kamera, montaj, kurgu alanında birçok kişi çalışıyor. İş profesyonelleştikçe düzenleme ve denetleme de zorunlu hale geliyor.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

İnternet Dünyası kategorisinden daha çok yayına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Comment here