Android

Birçok Android Cihazda Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Birçok Android cihaz güvenlik açığıyla birlikte geliyor. Peki hangi Android cihazlarda güvenlik açığı bulunuyor? Detaylara bakalım.

Mobil güvenlik şirketi Kryptowire tarafından birçok Android işletim sistemine sahip akıllı telefonda güvenlik açığı tespit etti. Asus, Essential, LG ve ZTE‘de tespit edilen bu güvenlik açıklıklarını şirketler kapatacakları sözünü verdiler. Ancak Android cihazlarda yer alan bu güvenlik açığına bizzat Android‘in açık kodlama sistemi neden oluyor.

Kryptowire’in raporunun erken bir versiyonu ortaya çıktı ve buna göre 10 ayrı cihazda güvenlik açığı bulundu. Bu güvenlik açığıyla birlikte uzaktan biri cihazı kilitleyebilir, mikrofonu kontrol edebilir ve daha fazlasını yapabilir. Kryptowire CEO’su Angelos Stavrou Android‘in açık kodlama sistemi yüzünden saldırı ve yazılım hatası olasılığının arttığını belirtti.

Asus Zenfone 5 Live akıllı telefonunda bir örnek bulundu. Cihazda yer alan güvenlik açığı sebebiyle fotoğraf ve video kayıtlarına erişim sağlanabiliyor, mesajlar okunabiliyor ve değiştirilebiliyor. Asus bu güvenlik açığının farkında olduklarını ve düzeltmek için bir güncelleme üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Essential, LG ve ZTE bu güvenlik açığıyla ilgili güncellemeler yayınlamaya başladı. Ancak bu güncellemelerin yayınlanması ve tüm kullanıcılara ulaşması aylar sürebilir.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Mobil Haberler kategorisinden daha çok yayına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Comment here