BorsaIOSMobil

Apple , Madencilere Göz Açtırmıyor !

Calendar 2‘yi madenci yazılım bulunduğu için mağazadan kaldırdı ve içinde madenci olmayan bir sürümünü tekrar mağazaya ekledi!

Calendar 2 adlı Mac uygulaması beraberinde bir Cyrpto-Miner ile birlikte geliyordu. Durumu anlayan Apple uygulamayı hemen iTunes’dan kaldırdı. Apple, bu durumun nasıl olduğuyla ilgili detaylı bir açıklama yaptı, ayrıca gelecekte içinde kripto-kazıcı bulunan uygulamalara karşı nasıl bir tutum takınacaklarını da anlattı.

Calendar 2 uygulamasının geliştiricisi Qbix şirketinin kurucusu Gregory Magarshak yaptığı açıklamada uygulamayı mağazadan kaldıranın kendileri olmadığını söyledi. Qbix, uygulamada bulunan kripto-kazıcı yazılımı kaldırınca Apple uygulamanın mağazaya dönmesine izin verdi.

Apple, uygulamanın kullanım şartlarından 2.4.2 numaralı kuralın ihlal edildiğini belirtti. Bu kuralda “uygulamalar kullanıcının rızası olmadan telefonun sistemine aşırı yüklenme yapamaz ve pil ömrünü hızla harcayamaz” deniliyor. iTunes‘da bulunan uygulamalar bu kurala göre “enerjiyi verimli şekilde kullanmalı”. Madenci yazılımlar ise sisteme aşırı yük bindirmeleri ve enerji harcamaları ile biliniyorlar.

Qbix aslında ücretsiz uygulamanın paralı özelliklerini kullanmak isteyen kullanıcılar için madenciliği bir seçenek olarak sunuyordu, ve sistemin kaynaklarını en fazla %20’ye kadar kullanıyordu. Ancak yazılımdaki bazı hatalar madenciliğin ipini koparıp sistemin aşırı yüklenmesine sebep oldu.

Kripto Madencilik

Gregory Magarshak‘ın yaptığı açıklamalara göre Qbix bu hata yüzünden üç günde 2,000$ kazandı. Bu hatayı telafi etmek için şirket tüm parayı uygulamayı geliştirmek için kullanacağını açıkladı. Ayrıca Calendar 2’yi daha önce kullanan herkes, paralı özellikleri bir yıl boyunca ücretsiz olarak kullanabilecek. Qbix, kullanıcıların sorunlu sürümü cihazlarından kaldırmalarını ve güncel sürümü yüklemelerini tavsiye etti.

Comment here