Akıllı TelefonlarAndroidIOSMobil

iOS 12 Özellikleri

Uzun süredir beklenen iOS 12 beklendiği gibi WWDC 2018 konferansında tanıtıldı. iOS 12’nin özellikleri neler, iOS 12 hangi Apple cihazlarına gelecek bakalım.

iOS 12‘nin ne zaman çıkacağı ve özelliklerinin ne olacağı birkaç aydır konuşuluyordu. WWDC 2018 konferansında iOS 12‘nin tanıtılması gündemdeydi ve öyle de oldu. Şu ana kadar iOS 12 ile ilgili pek çok tahminde bulunuldu. Ben de birkaç gün önce ‘iOS 12, iPhone’ların NFC ile Kapıları Açmasını Sağlayacak‘ ve ‘WWDC 2018 Konferansı ve iOS 12 Özellikleri‘ başlıklı 2 tane yazı yayınlamıştım. Bugün iOS 12’nin tanıtılmasıyla beraber bütün tahminlerimiz artık rafa kalktı. Bakalım iOS 12‘nin özellikleri nelermiş? Tahminler ne kadar yerini buldu inceleyelim.

Hız :

iOS 12‘de öncelik iPhone cihazlarını hızlandırmaya verilmiş gibi görünüyor. Zira Apple‘ın iPhone‘ları yeni güncellemelerle birlikte yavaşlattığı yönünde ciddi iddialar bulunuyordu. Apple bunun önüne geçmek için hız konusuna biraz önem vermiş gibi görünüyor. Kameralar %70 daha hızlı yükleniyor, uygulamalar ve ana ekran kilidi daha hızlı açılıyor.

– Rahatsız Etme modu biraz daha geliştirilmiş duruyor. Belirli bir zaman aralığında otomatik olarak ayarlanabiliyor. ‘Yatma Zamanı’ şeklinde bir mod da eklenmiş bulunuyor.

Bildirimler :

Gruplandırılmış Bildirimler özelliğiyle gereksiz ve fazla bildirimleri yönetmek artık daha kolay hale geliyor.

Etkinlik Raporları :

– Kullanıcı iPhone veya iPad‘ini ne sıklıkla eline aldığını, hangi uygulamaya ne kadar vakit ayırdığını görebilecek. Ebeveynler için ayrıca kullanışlı olabilir.

Yeni Ekran Hareketi :

iPhone X ile birlikte artık yeni iPhone ve iPad modellerinde ana ekran tuşunun olmayacağını söyleyebiliriz. iOS 12 ile birlikte iPad‘lere yeni ekran hareketi geldi. Ekranın altından yukarıya doğru kaydırma hareketi yapıldığında ana ekran menüsüne dönüş yapılabiliyor.

Animoji :

Animojilerin süresi 10 sn’den 30 sn’ye çıkarıldı. Animojilere göz kırpma hareketini kopyalama özelliği de geldi.

Arttırılmış Gerçeklik :

Gittikçe gelişen sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik teknolojisine yönelik de iyileştirmeler mevcut.

iOS 12 özellikleri ile ilgili gelen bilgiler şu anda bu yönde. Bazı özellikler sürpriz olurken bazıları ise zaten tahmin ediliyordu.

iOS 12‘yi destekleyen iPhone ve iPad modelleri : iPhone 5S ve üst modelleri, iPad Mini 2iPad Air ve üst modelleri iOS 12‘yi destekleyecek.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Mobil Haberler kategorisinden daha çok yayına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Comment here