IOS

Bugün Yayınlanacak iOS 12’nin Özelliklerini İnceleyelim

Aylardır beklenen iOS 12 sürümü bugün çıkıyor. iOS 12’nin özellikleri, hangi telefonlara geleceği ve nasıl yükleneceği gibi soruların cevaplarına bakalım. 

iOS 12 sürümü aylardır konuşuluyor. Ben de iOS 12 ile ilgili “iOS 12, iPhone’ların NFC ile Kapıları Açmasını Sağlayacak” , “WWDC 2018 Konferansı ve iOS 12 Özellikleri” ve “iOS 12 Özellikleri” başlıklı 3 yazı yazmıştım.
iOS 12‘nin özellikleri zaten WWDC 2018 konferansında açıklanmıştı. Şimdi iOS 12‘nin özelliklerine bakalım.
Hız :
iOS 12‘de öncelik iPhone cihazlarını hızlandırmaya verilmiş gibi görünüyor. Zira Apple‘ın iPhone‘ları yeni güncellemelerle birlikte yavaşlattığı yönünde ciddi iddialar bulunuyordu. Apple bunun önüne geçmek için hız konusuna biraz önem vermiş gibi görünüyor. Kameralar %70 daha hızlı yükleniyor, uygulamalar ve ana ekran kilidi daha hızlı açılıyor.
– Rahatsız Etme modu biraz daha geliştirilmiş duruyor. Belirli bir zaman aralığında otomatik olarak ayarlanabiliyor. ‘Yatma Zamanı’ şeklinde bir mod da eklenmiş bulunuyor.
Bildirimler :
Gruplandırılmış Bildirimler özelliğiyle gereksiz ve fazla bildirimleri yönetmek artık daha kolay hale geliyor.
Etkinlik Raporları :
– Kullanıcı iPhone veya iPad‘ini ne sıklıkla eline aldığını, hangi uygulamaya ne kadar vakit ayırdığını görebilecek. Ebeveynler için ayrıca kullanışlı olabilir.
Yeni Ekran Hareketi :
iPhone X ile birlikte artık yeni iPhone ve iPad modellerinde ana ekran tuşunun olmayacağını söyleyebiliriz. iOS 12 ile birlikte iPad‘lere yeni ekran hareketi geldi. Ekranın altından yukarıya doğru kaydırma hareketi yapıldığında ana ekran menüsüne dönüş yapılabiliyor.
Animoji :
Animojilerin süresi 10 sn’den 30 sn’ye çıkarıldı. Animojilere göz kırpma hareketini kopyalama özelliği de geldi.
Arttırılmış Gerçeklik :
Gittikçe gelişen sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik teknolojisine yönelik de iyileştirmeler mevcut.
Siri:
Siri de yeni Siri Shortcuts ile geliştiriliyor. Siri için özel komutlar verebilirsiniz. Örneğin, “haberleri kontrol et” dediğinizde Google Haberler uygulamasını açarak haberleri okuyabilirsiniz.
Birden çok kişiyle aynı anda video görüşmesi yapmanıza olanak tanıyan grup FaceTime, ilk iOS 12 sürümünün yayınlanmasına yetişemedi.. Bunun için daha sonra ayrı bir güncellemede gelecek.
iOS 12‘yi destekleyen iPhone ve iPad modelleri : iPhone 5S ve üst modelleri, iPad Mini 2, iPad Air ve üst modelleri iOS 12‘yi destekleyecek.
iOS 12 nasıl yüklenir sorusunun cevabı da oldukça basit, zaten çoğu kişi biliyordur. Apple cihazınızda Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümlerini takip ederek iOS 12‘yi yükleyebilirsiniz.
Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.
Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Comment here