Akıllı TelefonlarIOSMobil

Türk Lise Öğrencisi Apple’ın Açığını Buldu

16 yaşındaki Türk lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, Apple’ın bir açığını buldu.


Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple‘ın bir güvenlik açığı Türk lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz tarafından keşfedildi. Teknoloji ve Apple ürünlerine meraklı olan Yiğit Can, Apple‘ın sesli asistan uygulaması Siri‘de bir güvenlik açığı keşfetti. Keşfettiği açığa göre  Siri, bildirimler kapalı olarak ayarlandığı halde sesli komutla bildirimleri okuyabiliyor. iPhone 5S ve üzeri modellerde bu açığın olduğu belirtiliyor.

Yiğit Can Yılmaz, keşfettiği bu sorunu Apple yetkililerine iletti. Apple yetkilileri kendisine teşekkür ederek web sayfasında Apple‘a katkıda bulunan kişiler listesine Yiğit Can‘ı da ekledi. Ayrıca 2 bin dolar ödülün de sahibi oldu. Yiğit Can‘ın bu uyarısıyla Apple açığı giderdiğini de duyurdu.

Yiğit Can ve ailesini bu başarısından sonra Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’u ziyaret etti. Akkurt ödül vererek kendisini kutladı. İl Milli Eğitim Müdürü Akkurt yaptığı açıklamada “Dünya devi olarak bilinen ve öyle değerlendirilecek olan Apple‘ın kendi programının bir açığını bularak, onun açığının kapatılması hususunda kendi sitesinde iletişimiyle birlikte o kullanımın altyapısını geliştirme ve bu altyapının insan üzerindeki kullanım alanlarının daha sağlıklı bir şekilde geliştirilmesini sağlayan bu öğrencimizin ailesini, okul yöneticilerini ve öğretmenlerini tebrik ediyorum” dedi.

Yiğit Can Yılmaz da “Apple‘ın ürün güvenliği üzerine araştırmalarımı gerçekleştiriyordum ve Safari üzerinde bu araştırmalarımı yürütüyordum; çünkü Safari, insanların günümüzde çok fazla kullandığı tarayıcılardan bir tanesi. Safari üzerine gerekli kodları Apple‘ın eklemiş olduğu güvenlikle ilgili birtakım politikaları inceledikten sonra şöyle bir şey fark etim. Örneğin; benim internet sitemi ziyaret ettiniz, ben bir internet sitesini klonladım, kendi internet iteme koydum, adres çubuğunu değiştirebiliyordum ve bu sayede kredi kartı dolandırıcılığı, sosyal mühendislik, sosyal hesapların çalınması gibi pek çok şeye neden olabiliyordum. Ardından zaten Apple‘ın yine aynı şekilde güvenlik ekibine iletim. Güvenlik ekibi, bu konuda bana birtakım sorunlar çıkardı. Bunun veri girişini yapabilirsem kabul edeceklerini söylediler. Yaklaşık 1 ay süre içinde bunu da başardım veri girişini girerek de bu açığı tetiklemeyi başardım.” şeklinde açıklama yaptı.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Teknoloji alanındaki diğer gelişmeleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın...