Oyun

TOMB RAİDER 2013 – OYUN İNCELEMESİ

TOMB RAİDER 2013 – OYUN İNCELEMESİ

Bu incelemeye başlarken çok tereddüt ettim. Belki 5 , 10 , 15 kere satılarımı silip yeniden düşündüm. “İyi de kardeşim neden ?” diyorsunuz. Çünkü öyle bir oyun ki neyinden başlamalıydım. Bu oyundan mı ? Sanki ilk oyunmuş gibi. Grafiklerden mi? Multiplayer moddan mı ? Lara hanımefendiyi elbet tanıyorsunuzdur. Evet, evet o. 2001 yılı Angelina ablamızın canlandığı karakter. Şu sıralar yeni filmi çekiliyor. Belki de çekildi. Ama benim gibi uzun zamandır. Lara’yı yönlendiren insanların unutamayacağı birkaç şey var birisi bu:

Birisi zaten Angelina abla. Bu oyun aslında eski baya eski bir oyun ama seri uzadıkça bir sıfırlanmaya ihtiyaç duyduğu o kadar açıktı ki. Dayanamayıp artık yeter ulan bizimde 3D yeni görsellerle hazırlanmış bir Tomb Raider’ımız olsun deyip yapmışlar. Çok da güzel yapmışlar. Bir kere hikayeyi sıfırlanmak kadar mantıklı bir seçim varken bunu yapanların ellerinden öpüyoruz. Lakin be güzel kardeşlerim multiplayer mod yapıyorsunuz. İyi hoş da neden son gün sınava çalışan öğrenci nidasıyla yapıyorsunuz. Multiplayer ı yapan ekibe yemek mi vermediniz? Yoksa ekip falan yok tek kişi mi yaptı ?
Bakın yanlış anlaşılmasın kötü değil. Oyunu oynayın bitirin aynı tepkileri verirsiniz. Bu kadar muhteşem tasarlanmış. Harika bir olay örgüsü takibi yapılan. Ekipman mevzusunun zirve yapıp. Zirve de yalnız kalmak istememesiyle yanına aksiyon , strateji yi çektiği bir yapımdan daha güzel bir multiplayer mod beklerdim. Toparlamak gerekirse zaten Lara hayranlarına diyecek söz yok yukardakini oynadıysanız. Bunu kesin oynarsınız. Ama “Yok kardeşim. Ben ne seni bilirim. Ne Lara yı diyorsanız.” Kesinlikle ve kesinlikle oynayın bu oyunu. Türkçe altyazı desteğiyle kendinize oyuna bıraktıktan sonra zaten saatler geçiyor. Resmen olayların içinde kalıyorsun.

HİKAYE

Bir ekiple birlikte Güneş Kraliçesinin peşine düşüyorlar. Gemiyle yol alırken gemi Japonya açıklarında batıyor. Ve bir adadalar. (İşte tam burada bir parantez açıyorum. Lost dizisini izleyen kitle biraz ulan resmen Lost’tan esinlenmiş diyebilir.)Ada ya gelen yardım uçakları düşüyor. Ada gitmemize izin vermiyor. Gerisi spoiler’a girer. Oynayın ve yaşayın.

OYNANIŞ

Çok rahat bir oynanışı var. Alışmanız 5 dakika falan sürüyor. Aim fazla teknik gerektirmiyor. “işte o aimin içini vurucan kardeş!” düzeyinde ve oyun gerektiği kadar yardım da bulunuyor zaten. Fazla bir şey söylemeye gerek duymuyorum.

YANLIŞ ANLAMA DİLENCİ DEĞİLİM. VARSA BİR TAKTİK VERİR MİSİN?

Veriyim güzel kardeşim. Oyun da çoğu görevde bir süre sınırın yok. Bu yüzden hızlı yapmaya çalışmamalısın. Bütün alanı dolaşıp her şeye ulaşmaya çalışmalısın. Son olarak mümkün olduğunca
Q (içgüdü) yü kullanmalısın.

“TAMAM BİRADER ÖZET GEÇ”

HİKAYE 9.0
MULTİPLAYER 6.4
OYNANABİLİRLİK 8.5
EKİPMAN 8.0
GÖREV ÇEŞİTİ 7.5
GRAFİK 8.0
STRATEJİ GEREKSİNİMİ 8.0
TEKNOKSİT PUANI 7.9

Forumdan indirebilirsiniz=Tomb Raider 2013 Forum Konusu

Son olarak size Tomb Raider Trailer la veda ediyorum.

Comment here