Sosyal

İnstagram Bokeh efekti nasıl yapılır?

Instagram’a yep yeni bir özellik daha entegre edildi. Bu özellik sayesinde uygulama kullanıcıları Bokeh Efekti’ni İnstagram sayesinde kolayca kullanabilecekler.

Instagram hikayeler modunda portre çekimlerine özel yeni  Bokeh Efekti’ni kullanıma sunduğunu kullanıcılarına duyurdu. Bu yeni özellik aracılığıyla ön kamerayla selfie veya arka kamerayla portre çekimlerinde kamera doğrudan kamera açısına giren yüze odaklanıp, arka planı hafif de olsa bulanıklaştırıyor.

 

-Bokeh Efekti uygulanmayan ve uygulanan bir fotoğraf.

 

Diğer tüm Hikayeler kamera formatlarında olduğu gibi, Bokeh Efekti ile çekilen fotoğraflarda da filtre, çıkartma ve yazı gibi tüm şeyler ekleniyor. İnstagram bunun yanında @bahset çıkartmasını da daha iyi bir sosyal medya deneyimi için kullanıcılarına sundu. İnsanlar artık Hikayelerde fotoğraf veya video çektikten sonra çıkartmalar arasında bulunan @bahset çıkartmasını seçip, gönderilerinde başka bir hesabı etiketleyip bahsedebiliyorlar.

 

-Bokeh Efekti uygulanmış bir fotoğraf.

 

Bokeh Efekti Nedir?

Bokeh Efekti, çekilen fotoğrafta odak dışında kalan alanlarda oluşan bulanıklılık ile oluşan derinlik efektidir. Boke Japon kökenli bir kelime olup asıl anlamı bulanık demektir. Seçilen objektif, diyafram ayarı, konuya uzaklık ayarları ve aklınıza gelebilecek kameradaki her türlü şey bu efekt oluşumunu etkiler. Her objektifin bokeh derinliği farklı olduğu gibi seçilen diyafram değerinin de bokeh efekti ve derecesi farklıdır.

Comment here