Yazılım

“Google Assistand” mı yoksa “Siri” mi daha iyi?

Teknoksit.com - Teknoloji Haberleri

İnsan gibi düşünüp hareket eden robotlar yakın gelecekde dünyayı mı ele geçirece… tamam tamam şaka 🙂 bilim kurguyu bir kenara bırakalım da şimdi konumuz yapay zeka asistanlar. 2011 yılında Apple tarafından geliştirilen Siri, iPhone 4S  ile birlikte sunulmuş ve insanların ilgisini çekmişti. Sonralardan bu camiaya Amazon, Microsoft ve Google da eklenip yapay zeka asistanların gelişimi rekabet kazanmış oldu. Ee tabi fark ettiler potansiyeli, dediler ki bu insanların işini bayağı kolaylaştırır hemen girelim bizde bu işe dediler. Neyse konuyu fazla dağıtmadan, konu başlığında da belirttiğim gibi Google Assistand ile Siri‘yi karşılaştıracağız. Bakalım hangisinin zeka puanı(IQ’su) daha yüksekmiş.

Cornell Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, yapay zeka asistanlarından hangisinin daha yüksek IQ puanı elde edeceğini tespit etmeye çalışmış. Araştırmaya göre, Google yapay zekası 47.28 puan elde etmiş. Apple yapay zekasının elde ettiği puan ise 23.9 olarak açıklanıyor. Kısacası Google şu anda daha zeki bir yapay zeka asistanına sahip durumda.

Araştırmaların hala devam ettiği fakat şimdiye kadarki sonuçların Google, Baidu ve diğerleri tarafından geliştirilen yapay zeka sistemlerinin son iki yılda ciddi bir aşama kaydettiği ve 6 yaşındaki Siri’ye göre daha güçlü hale geldiği belirtiliyor.

Araştırmalar hala devam ediyor ancak araştırmalar ile ilgili detaylar da merak konusu doğrusu.

Comment here