HaberYazılım

Google’ın ilk kablosuz çevirmen kulaklığı Pixel Buds

Teknoloji devi Google, yeni akıllı telefonu Pixel 2‘yi ve aksesuarlarını tanıttı.Şimdi diyeceksiniz ya ne aksesuarı, zaten içinden şarj adaptörü ve kablosu, kulaklığı falan vardır, en fazla içine type-c dönüştürücü koymuşlardır diyebilirsiniz.Söylentilere göre Google’ın yeni kablosuz kulaklığı Pixel Buds da Pixel 2 kutusu içerisinde geliyor. Peki nedir bu Pixel Buds? Diğer kulaklıklardan farkı ne?

Pixel Buds, içinde Türkçe’ninde bulunduğu, 40 dili eş zamanlı olarak çevirebiliyor. Peki eş zamanlı çeviri ile neyi kastediyoruz bunu açıklayayım. Şimdi karşınızda bir turist var ve tek kelime bile ingilizce bilmiyorsunuz. Ona orada yardım edebilecek tek kişi sizsiniz diyelim. Hiç sıkıntı yok. Pixel Buds’ımız kulağımızda, akıllı telefonumuzdan uygulamayı açıyoruz. Turist konuşuyor ve uygulama onun konuşmalarını türkçeye çevirip kulaklığımıza gönderiyor. Cevap vereceğimiz zaman kulaklığımıza hafif bir dokunuş ile güzel türkçemizi konuşuyoruz ve akıllı telefonumuz bizim için çeviri işlemini tamamladıkdan sonra, telefon hoparlörünü kullanarak, karşımızdaki turist efendiye ingilizce olarak söylediklerimizi aktarıyor. Peki özellikleri bu kadarla sınırlı mı? Tabi ki hayır.

Telefonunuza eklediğiniz hatırlatmaları size kulaklığınız üzerinden bildiriyor. Gelen aramalara yanıt verme, ses seviyesi gibi özellikleri de var. Evet biliyorum bunu diğer telefon kulaklıkları da yapıyor tamam ama bunda aynı zamanda önceki müziğe, sonraki müziğe geçişte yapabiliyorsunuz. Bence güzel olmuş bu özellik. Öteki türlü telefonu cebinden çıkar, ana kilit ekranından müziği değiş falan ohooo bir sürü iş. Ama şimdi kulaklığımıza yapacağımız bir dokunuş veya hafif bir sürükleme ile bu işi de basit bir şekilde halledeceğiz. En güzel tarafı ise Google’ın yapay zekasıyla donatılmış olması. Sağ kulaklığa dokunduğunuzda dahili Google Assistant devreye giriyor ve bizde ona yol tarafi sorabiliyor, hatırlatma kurdurabiliyor, mesajlarımıza erişim sağlamamıza yardımcı olmasını isteyebiliyoruz. Yani Google Assistant’ın kulaklık ile beraber rahatlıkda boyut atlamış hali de denilebilir.

Google tarafından üretilmiş kablosuz kulaklık olan Pixel Buds, Apple firmasının ürettiği AirPods‘a cevap niteliğinde aslında ama tamamen kablosuz değil. Boynunuzu saran bir kablo ile oval bir tasarıma sahip. Beraberinde gelen manyetik şarj kutusu ile şarj olabilen Pixel Buds, AirPods gibi kulaklık kulağınızda mı, değil mi, ne yazık ki anlayamıyor.

“Pixel Buds için illa Pixel 2 mi alacaz şimdi” dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin 159 dolardan satışa çıkması planlanıyor.

Comment here