HaberİnternetSosyal

Facebook politikacılara daha sert davranmaya karar verdi

Özet: 6 Ocak ayaklanmasının ardından Facebook, daha fazla şiddete teşvik etmesini önlemek için Trump’ın tüm platformlarındaki hesaplarını askıya aldı. Facebook’un bağımsız Gözetim Kurulu daha sonra askıya almayı onayladı, ancak sınırlı terimlerle tanımlanması gerektiğini söyledi ve Facebook’un maksimum iki yıllık bir askıya alma süresi belirleyen yeni uygulama protokolleri yazmasını istedi. Trump’ın görevden uzaklaştırılması şimdi 7 Ocak 2023’te yeniden gözden geçirilecek.

Facebook Küresel İlişkiler Başkan Yardımcısı Nick Clegg, “Bu dönemin sonunda, kamu güvenliğine yönelik riskin azalıp azalmadığını değerlendirmek için uzmanlara bakacağız” diyor . “Şiddet olayları, barışçıl toplanma kısıtlamaları ve diğer sivil huzursuzluk belirtileri dahil olmak üzere dış faktörleri değerlendireceğiz. Kamu güvenliği için hala ciddi bir risk olduğunu tespit edersek, kısıtlamayı belirli bir süre uzatacağız ve devam edeceğiz. Bu risk azalıncaya kadar yeniden değerlendirmek için.”

Trump’ın askıya alınması kaldırıldığında, Facebook’un Topluluk Standartlarını tekrar ihlal etmesi durumunda “hızla tırmanan katı bir yaptırımlar dizisi” uygulanmaya hazır olacak. Onun kalıcı olarak çıkarılması mümkündür.

İleride Facebook, politikacılara uygulayacağı cezalarda daha net olacak. Topluluk Standartlarının ihlali, bir aydan iki yıla kadar artan süreli askıya almalarla karşılanacaktır. Bazı durumlarda, bir gönderi veya hesabın erişimi de sınırlandırılabilir.

Facebook, önemli ancak tartışmalı gönderilere haber değeri istisnaları vermeye devam edecek, ancak artık bir gönderinin haber değeri olup olmadığına karar verirken politikacılara ayrıcalıklı muamele etmeyecek.

Yazarından bağımsız olarak “zarar riski kamu yararına ağır basarsa içeriği kaldırma” sözü veriyorlar. Ayrıca, haber değeri istisnaları verilen gönderileri etiketlemeye başlayacaklar.

Facebook, yeni protokollerinin şimdi ve yürürlüğe kondukları her durumda tartışmalara yol açacağını kabul ediyor. “Demokratik olarak sorumlu milletvekilleri tarafından üzerinde anlaşmaya varılan çerçeveleri” savunmaya devam ediyorlar, ancak böyle bir çözüm yerine, kamuoyu mahkemelerini kendileri düzenlemeye devam etmeye istekliler.