İnternetOyun

KillZone 2 Ön İnceleme

PlayStation oyunlarından birtanesi olan KillZone 2 oyununu inceleyeceğiz.
İlk olarak E3 2005’te gösterilen videosuyla adından uzunca süre söz ettirmeyi başaran Killzone 2. İlk oyunun muhteşem atmosferi ve kaliteli yapısından sonra yeni oyunun da PS3 için hazırlanıyor olması, onu konsolun en güçlü FPS’lerinden biri yapıyor doğal olarak. Gösterilen videonun oyun içi olmadığı anlaşılınca, büyük bir hayal kırıklığının yanında Sony’in de zor durumda kaldığı aşikar. E3 2007’de, ilk yayımlanan videonun bir benzeri tekrar yayımlandı, ama bu sefer ki video tamamen oyun içi görüntülerden oluşuyordu. Gördüğümüz kadarıyla kasvetli mekanlar ve kesintisiz aksiyon tekrar geri dönüyor. Killzone 2, hem dünyanızı hem de LCD ekranınızı karartacak.
Bir süre sonra;
İlk oyunun aksine Killzone 2, Helghan gezegeninde geçiyor ve büyük bir işgal ile olaylar başlıyor. Bunu bir başlangıç olarak görebiliriz. Saldırının bir de sebebi var; İmparatoru yakalamak ve kontrolü ele geçirmek. Tabii ki bu o kadar kolay olmayacak ve işte asıl oyunumuz tamamen başlamış olacak. Killzone 2’de özel ekibe bağlı bir asker olan Sev ile operasyona dahil olacağız. Yeni karakterlerin yanında, eski oyunlardan tanıdığımız dostlarımız tekrar yardımımıza koşuyor. Örneğin, ekibimizin komutasını elinde bulunduran asker, Rico Velsaquez ve diğer karakterler Lugar ve Evelyn. Ekipte bulunan tüm karakterler birbirinden farklı ve doğal olarak özellikleri de öyle ve yine herkesin silahları da farklı. Böylece farklı silahlar, farklı tepkiler oluşturacak. 

İlk oyunda olan birden farklı karakterle oynanışa dahil olabilmek, yeni oyunda bulunmayacak. Sadece tek bir karakteri yönetebileceğiz ve bu sırada ekibimiz de bize daha önce olmadığı kadar çok yardım edecek. Öncekilerden farklı bir dünyada geçeceği için daha önce görmediğimiz düşmanlarla da karşılaşacağız. Tabii ki tek düşmanımız canlılar değil, doğa da olacak. Değişken hava şartlarına ve gezegenin doğal yapısına ayak uydurmak gerekecek. Çünkü bu da savaşın gidişatında rol oynayacak. Ayrıca ilk oyunda düşünülen, ama ikinci oyunda olması muhtemel Mini-Boss’larla da karşılaşacağız. Öldürmek için farklı taktikler ve yönler belirlemek tamamen bize bağlı. Çizgisellik olabildiğince az olacak ve ister çevresel tehlikelerle, istersek de silahımızın etkisiyle sonuca gidebileceğiz.elelim Killzone 2’nin sabıkalı olduğu görsel gücüne. Başrolde karakter tasarımlarını ve özellikle yüz çizimlerini gösterebiliriz. Tamamen iç karartıcı ve felaket sonrası yıkıma uğramış mekanlar, güzel tasvir edilmişe benziyor gördüğümüz kadarıyla. Self Shadowing, Dynamic Lighting, Multisample Anti-Aliasing gibi güçleri arkasına almış bir motorla geliştiriliyor Killzone 2. Yapımcıların belirttiklerine göre oyun, PS3’ün tüm gücünden ve nimetlerinden yararlanacak. Çevresel unsurlara göre ışık ve gölgelerde gerçek zamanlı farklılıklar gözlenecek. Killzone 2’nin 720P’de saniye başına 30 Frame ile çalışacağı belirtiliyor. Üstelik aynı ekranda sayıca oldukça fazla karakter bulunacak. E3 2007’de gösterilen demo verisinin bile 2 GB olduğu belirtilmişti. 

Multiplayer yön olarak ta yapımcılar pek konuşmayı sevmiyor. İlk oyundaki en popüler çoklu oyuncu haritaları olan “Park Terminal ve Beach Head“ tekrar yenilenerek ikinci oyunda olacak mı? Sorusuna yapımcılardan cevap gelmedi. Bu denli gerçekçi hazırlanan savaşlar için sesler de ön planda tutuluyor haliyle. 7+1 destekleyen ses sistemiyle Killzone 2, savaşı evlerimize getirmeyi, Sixaxsis kontrolleriyle de silahları elimize vermeyi planlıyor. Guerilla tarafından yoğun mesai harcanarak geliştirilen ve çıkışıyla birlikte muhtemelen PS3’e damgasını vuracak olan Killzone 2’nin çıkış tarihi henüz belirli değil, ama 2008 yılı içerisinde betasının hazırlanacağı duyurulmuştu.

Comment here