Oyun

Steam’de Level (Seviye) Sistemi

   Level, her yerde duyduğunuz ingilizce bir terim. Hatta gündelik konuşmalarda da yerini almış ve türkçesi olan seviyeyi kullanım dışı bırakmıştır. Genelde bir oyundaki ilerleminizi gösteren Level, en popüler oyun platformlarından olan Steam’de neyi ifade ediyor?

   Bildiğiniz gibi Steam profili bazı insanlar için çok büyük öneme sahip. Profillerini çeşitli çeşitli süsleyip gösteriş yapıyorlar. Peki bu ek özellikleri nasıl aktif hale getiriyorlar?

   Bundan bahsetmeden önce Level sisteminden söz etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Steam’de çoğu oyunun rozetleri mevcut. Bu rozetler ise oyunu oynayarak düşürdüğünüz kartlar aracılığı ile elde ediliyor. Yeni başlayıp levele önem vermeyen oyuncular kartları pazarda ortalama 30 kuruşa satarken koleksiyoncu arkadaş bu kartları birleştirerek rozet alıyor, hem kazandığı explerle level atlıyor hemde bu rozetleri sergileme şansı buluyor.

   Rozetleri birleştirerek elde ettiğimiz expler level atlamamıza yardımcı oluyor dedik. Peki bunlar ne tür yararlar sağlıyor? Her level atladığımızda bize öncelikle rastgele bir oyunun indirim kuponu düşüyor. Genelde bilinmedik oyunların olan bu kuponları ya süresi bitmeden takaslarsınız yada kullanırsınız. Ayrıca arkaplan resmi ile sohbette kullanmak üzere tatliş ifade simgeleri de düşebiliyor. Bunları yanısıra her levelde arkadaş listenize ekstra yer geliyor. Son olarak da bazı levellarda profile ek özellikler geliyor, bunlara vitrin,rozet koleksiyonlaını örnek verebiliriz.

   Peki siz düşen oyun kartlarını satıyor musunuz yoksa level mi kasıyorsunuz? Kasıyorsanız kaç levelsiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Comment here