Bilim

Pentagon Beyin ile Kontrol Edilen Drone Geliştiriyor

ABD ordusunun insan beyni ile kontrol edilen dronelar geliştirmek için çalışmalar yaptığı ortaya çıktı. Haberin detaylarına bakalım.

The Daily Beast’ın haberine göre Pentagon insan beyni ile kontrol edilebilen drone geliştiriyor. Geliştirilen bir implantla operatör 3 uçağı aynı anda beyni ile kontrol edebiliyor. İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) bilgisayar simülasyonlarıyla bu yeni teknolojiyi test etti. DARPA’ya göre, zihin kontrollü drone denemeleri Haziran 2016 ile Ocak 2017 arasında Pittsburgh’da gerçekleştirildi.

Geliştirilen tıbbi bir implant drone’u kullanacak kişinin kafatasına yerleştiriliyor. İnsan beyni ile drone arasında iletişimi sağlayacak bir arabirim bulunuyor. Operatörün düşüncelerini arabirim alıyor, makine diline çeviriyor ve drone’a aktarıyor. Böylece drone insan düşünceleriyle kontrol edilmiş oluyor.

Düşünce kontrollü uçaklar yıllardır geliştiriliyor. Şubat 2015’te, DARPA Jan Scheuermann adlı gönüllünün sadece düşüncelerini kullanarak simüle edilmiş bir F-35 stealth avcı uçağı uçurduğunu açıkladı.

Bir yıl sonra Florida Üniversitesi’nde 16 kişi EEG kulaklıklarını kullanarak 10 metrelik kapalı alan boyunca droneları yönlendirmeyi başardı.

DARPA’nın Pittsburgh deneyleri teknolojiyi bir adım ileriye götürdü. Copeland sadece dronelara sinyal göndermedi dronelardan geri sinyaller de aldı.

Henüz daha gelişme aşamasında olan bu yeni teknoloji oldukça ses getireceğe benziyor.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

 

Comment here