BilimYaşam

Spix Amerika Papağanının Nesli Tükendi

Rio filmine de konu olan mavi renkli Spix Amerika papağınının neslinin tükendiği açıklandı. Detaylara bakalım.

BirdLife International dergisinin geçtiğimiz günlerdeki yayınında Spix Amerika papağanının neslinin tükendiği açıklandı. Mavi renkli tüylere sahip Spix Amerika papağanı daha çok Brezilya’da yaşayan bir türdü. Yayınlanan raporda ormanların azalması ve bu kuşların doğal yaşamının yok olması türlerinin tükenmesinde etkili olduğu belirtiliyor. Ormanların yok olmasında iklim değişikliği ve insan faktörü büyük rol oynuyor.

Spix Amerika papağanının bu yüzyılda nesli tükenene veya tükenmekte olan sekizinci kuş türü olduğu açıklandı. BirdLife International’ın baş bilimcisi Stuart Butchart son yüzyılda nesli tükenen kuş türlerinin %90’ının adalarda bulunduğunu belirtti. Tarım ve diğer nedenlerle ağaçların kesilmesinin bu kuş türlerinin doğal yaşamını yok ettiğini belirten Butchart nesli tükenen 8 kuş türünden 4’ünün Brezilya bölgesinde olduğunu söyledi.

Bilim adamları nesli tükenmeyle karşı karşıya olan canlı türleriyle ilgili bir kırmızı liste yayınlandı. Bu listeye göre 26.000 hayvan ve bitki türü tehdit altında bulunuyor. Nesli tükenmekte olan canlı sayısının da her geçen gün arttığı belirtiliyor.

Spix Amerika papağanı 2011 yılında Rio ve 2014 yılında Rio 2 animasyon filmlerine de konu olmuştu.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Comment here