Genel

EasyBCD EFI Bootloader Detected Hatası Nedir?

Windows 8 ve Windows 10’un piyasaya sürülmesiyle, birçok yeni bilgisayar, bilgisayarınızı başlatmak için geleneksel BIOS ve MBR yaklaşımının yerine UEFI ürün yazılımı ve önyükleme yöneticisi olarak bilinen başlatıcıyla gönderiyor. Değişiklikler bir takım Windows makinesinde çift önyükleme işlemi üzerinde biraz zorluklar ortaya çıkartmıştır. 


Daha yeni bilgisayarlar, UEFI adlı bir UFYY ile değiştirilerek, Unified Extensible Bellenim Arayüzü için kısa bir süredir, işletim sistemlerinin açılış şeklini
tamamen değiştirir ve PC’nizdeki donanımdan yüklenir. İkili önyükleme ile temelde uyumsuz değildir, ancak Microsoft ve PC üreticilerinin UEFI’yi uygulama biçimleri, Windows Bootloader dışı sisteminide engellemiştir.


EasyBCD’yi UEFI modunda önyükleme yapan bir makineye başlattıktan sonra, aşağıdaki iletişim kutusu görülecektir: 


EFI Bootloader Algılandı!

EasyBCD, makinenizin şu anda EFI modunda açıldığını tespit etti. Microsoft tarafından belirlenen sınırlamalar nedeniyle, EasyBCD’nin çoklu önyükleme özelliklerinin çoğu EFI modunda kullanılamaz ve devre dışı bırakılmıştır.

Bu sınırlamalar ve olası geçici çözümler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ‘Tamam’a veya’ Yardım’a basın.

Ne Yapılabilir?


Çözüm: UEFI ürün yazılımı ve önyükleyici ile birlikte gelen ve kullanılan çoğu PC ve dizüstü bilgisayar, UEFI’yi tamamen devre dışı bırakmak ve bunun yerine “eski” MBR önyükleme moduna geri dönmek için yapılandırılabilir. Kısacası eski sistem olan, UEFI olmayan bir sistem kullanın.

Not: Windows PC’niz EFI modunda önyükleniyorsa, Microsoft, BCD menüsünden eski veya Windows dışı işletim sistemlerinin yüklenmesini  artık engelledi demektir. Bu, artık EasyBCD’yi Windows 9x, XP veya Server 2003 girişlerini BCD önyükleyici menüsüne eklemek için kullanamayacağınız anlamına gelir. DOS, Linux, BSD veya Mac girişlerini de ekleyemezsiniz. Birden çok Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 girdisi ekleyebilirsiniz; Ayrıca, WinPE 2.0+ görüntüleri gibi BCD tabanlı taşınabilir medyaya da önyükleme yapabilirsiniz.

Comment here