İnternet

Qualcomm ev içi kablosuz mesh ağını duyurdu !

Qualcomm ev içi kablosuz mesh ağını duyurdu

Qualcomm Technologies, Inc., geniş bant hizmet sağlayıcıları için mesh ağ kurulumlarını hızlandırmak ve en yeni taşıyıcı sınıfı video özelliklerini kullanıcılara ulaştırmak için önde gelen üreticilerle çalışmaya başladı. Şirket giderek büyüyen taşıyıcı müşterileri için Qualcomm Video-Over-Meshözellikleri ile mesh ağları üzerinden video erişimini en iyi hale getiren endüstrinin ilk uçtan uca, video üstü kablosuz bağlantı çözümünü (VoW) tanıttı.

Qualcomm Technologies, Inc. Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Irvind Ghaikonuyla ilgili şöyle konuştu: “Qualcomm Tecnologies uzun süredir Mesh Network hareketinin arkasındaki güç oldu, şimdiyse geniş bant taşıyıcıları ve müşterileri için mesh ağlar üzerinden video dağıtımı ve evlerdeki televizyonların da dahil olduğu birden fazla ekranda kesintisiz içerik görüntülenmesi gibi sorunlara cevaplar bularak çıtayı yukarıya taşıyor.

Qualcomm Technologies hizmet sağlayıcılarına evleri baştan aşağı kapsayacak bağlantı ile devrim niteliğinde bir çözüm sunuyor. Bu sayede taşıyıcılar, gelişmiş video hizmetlerini geleneksel kablosuz ağ geçitleri ve video modemleri ya da mesh mimarileri üzerinden kurma esnekliğine sahip olup kullanıcıların ev içinde hareket halindeyken giderek artan eğlence ihtiyaçlarını karşılayacak aksamayan bir ağ sunabiliyorlar.”

Qualcomm ve Plume Design Inc ortaklığı

Qualcomm Technologies Acelink, Alpha Networks, Askey, Hitron, Sercomm, Technicolor ve WNC gibi orijinal donanım üreticileri ile birlikte çalışarak 2018 yılında kullanıcılara sunulacak olan Qualcomm Mesh Networking Platform’a uyumlu taşıyıcı mesh çözümleri üretmeye başlayacak.

Qualcomm Technologies ayrıca Adaptive WiFi’ın öncüsü Plume Design, Inc.gibi önde gelen hizmet ve bulut sağlayıcıları ile gerçekleştirdiği iş birlikleri sayesinde geniş bant taşıyıcıları ile de yakın temaslarını sürdürüyor. İki adet anahtar teslim Wi-Fi donanımının referans tasarımı için birlikte çalışan Qualcomm Technlogies ve Plume Design her bir noktayı kapsayacak geniş çaplı bir performans, bulut yönetim yetkinlikleri ve taşıyıcıların büyük ve karmaşık ağları yönetirken ihtiyaç duyulan bilgi ve tespitleri sağlayacaklar. Plume’un bulut tabanlı kontrol ve yönetim çözümleri halihazırda Mesh Networking Platform üzerinde çalışabiliyor.

Plume kurucu ortağı ve CEO’su Fahri Diner ise gelişmeleri şu şekilde değerlendirdi: “Güvenilir, yönetimi kolay, en iyi hale getirilmiş tüm ev Wi-Fi ağı taşıyıcıların karşılaştıkları ‘son uç’ (yani kullanıcıya ulaşılan nokta) problemine cevap olabilecek tek çözüm. Qualcomm Technologies ile olan ortaklığımız taşıyıcı sınıfı ev Wi-Fi sistemlerinin kurumlarını taşıyıcı ölçeğinde hızlandıracak.”

Evlerde kullanılan ağ bağlantıları birçok cihazın video ve diğer yüksek bant genişliği gerektiren işlemleri ile git gide kalabalık hale gelirken taşıyıcılar gecikme, ara belleğe alma ve yarıda kalan verilerin önüne geçmek için ağ kapasitelerini uygun bir şekilde yönetmek zorundalar.

Qualcomm Video-Over-Mesh
Qualcomm Video-Over-Mesh

Benzer sorunlar kullanıcıların bir ağdan öbürüne geçerken kesintisiz bir bağlantıya sahip oldukları mesh ağları için daha da karmaşık hale geliyor. Video-Over-Mesh kullanıcılara çok ağlı Wi-Fi sistemlerinin olduğu evlerinde, her bir noktada yüksek kalite videoları takılmadan izleme şansı veriyor.

Gelişmiş yazılım özellikleri ile 40ms’den az gecikme ve yüksek yörünge kayıp koşullarında neredeyse kayıpsız video ile optimize hale getirilmiş bir deneyim sunuyor. Multi-User MIMO ve gelişmiş video yayın koruması sayesinde HD ve UHD videolar aynı anda oynatılabiliyor.

Yeni Video-Over-Mesh özellikleri Qualcomm Technologies’in aralarında geniş bant ağ geçitleri için QCA988x ve IPQ806x, çoğaltıcılar ve set üstü kutular için QCA6174 ve QCA998x, mesh ağ sistemleri içinseIPQ401x bulunan Wave-2 801.11ac portföyünde kullanılabilirken, Qualcomm Technologies’i de mesh ağları üzerinde video yayınını daha güvenilir hale getirecek iyileştirmeleri yapan şirket konumuna getirdi.

Comment here