Akıllı Telefonlar

Akıllı Telefonunuzu Sağlığınızı Bozmadan Nasıl Kullanabilirsiniz?

Artık hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline gelen akıllı telefonları sağlığımızı bozmadan nasıl kullanabiliriz? Akıllı telefonları kullanırken sağlık açısından nelere dikkat etmeliyiz? Bakalım.

Akıllı telefonlar insan hayatında artık önemli bir yer tutuyor. Gün boyunca her an yanımızda bulunduruyoruz. Alışverişte ödeme yaparken, sipariş verirken, bankacılık işlemleri için, haberleri takip etmek için, kitap-dergi okumak için, oyun oynamak ve eğlenmek için ve daha birçok şey için akıllı telefonları kullanıyoruz. Birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran akıllı telefonları doğru kullanmadığımız takdirde sağlık açısından zarar da görebiliriz. Akıllı telefonları hayatımızdan çıkaramayacağımıza göre doğru kullanımla zararlarından da korunabiliriz. Akıllı telefonları sağlık açısından doğru kullanımı nasıl olmalıdır?

Öncelikle akıllı telefonları kullanırken vücut pozisyonunuzun doğru olması gerekir. Ekrana eğilerek, boyun-omur eksenini bozarak, iki büklüm bir şekilde akıllı telefon kullanılmamalı. Uzun süre telefonuyla vakit geçirenlerde ister istemez bu tür durumlar ortaya çıkıyor. Orta ve uzun vadede boyun ve omurlarda bozukluklar meydana gelebilir.  Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi bu noktaya dikkat çekiyor. Vücut duruşunu bozmadan akıllı telefonu kullanmak için telefonu göz hizasında, doğal bir pozisyonda ve iki elle kullanmamız gerekiyor. İki elle telefonu kullanmak simetri açısından önemli ve bu da vücudun her iki tarafını dengede tutar.

Bir diğer nokta akıllı telefonlardan yayılan mavi tonda ışıklar. Güneş ve dijital cihazlardan kısa dalga boylu yüksek enerjili mavi ışıklar yayılır. Gündüz vakti boyunca güneşten gelen bu ışıklar vücudumuzda melatonin üretimini baskılayarak uyanık kalmamızı sağlar. Ancak geceleyin akıllı telefonlar gibi dijital cihazlarda vakit geçirmek geceleyin de melatonin üretimini baskılar ve uykusuzluğa neden olabilir. Bu yüzden akıllı telefonları geceleyin mümkün olduğunca az kullanmalı veya gece moduna alarak kullanmalıyız.

Akıllı telefonları ne kadar kullandığınız da oldukça önemli. Az önce saydığım 2 konu vücut duruşu ve uyku için önemli. Ayrıca fazla akıllı telefon kullanımı bağımlılığa da yol açabilir. Bu tür zararlarından korunmak için akıllı telefonlarda bulunan cihazı ne kadar kullandığınızı gösteren istatistikleri kontrol edebilirsiniz. Hangi uygulamayı ne kadar süre kullandığınızı görerek daha az kullanmaya çalışabilirsiniz. Akıllı telefonlarda bulunan uygulamalara limit ekleme özelliğiyle kendinize belli bir limit ekleyerek o uygulamaları kullanma sürelerinizi kontrol edebilirsiniz.

Akıllı telefonların sağlıklı kullanımı için bu tür basit noktalara dikkat edebilirsiniz.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın...