Akıllı TelefonlarAndroidIOSMobil

Apple’ın Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolara Yaklaştı

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarının başında gelen Apple’ın piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaştı. Eğer 1 trilyon olursa bu rakama ulaşan ilk şirket Apple olabilir.

Tüketici elektroniği, yazılım, bilgisayar, akıllı telefon,tablet ve daha birçok alanda üretim yapan, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple aynı zamanda ekonomik olarak da en değerli şirket olmak üzere.

Şu anda dünyadaki hiçbir şirketin değeri 1 trilyon dolar seviyesinde değil. Apple bu rakama oldukça yaklaşmış durumda. Ancak bu yarışta tek başına değil. Amazon, Google, Microsoft, Facebook gibi şirketlerde Apple ile yarışır durumda. Google‘ın piyasa değeri şu anda yaklaşık 770 milyar dolar civarında. Apple‘ın değeri ise 940 milyar dolar ve 1 trilyon dolar rakamına en yakın şirket ve aynı zamanda en değerli şirket olarak zirvede yerini almış durumda.

Apple geçtiğimiz yıl iPhone satışlarından 48 milyar dolar kazandı. En büyük gelir kaynaklarının başında akıllı telefon ve tablet satışları geliyor. Bunun dışında gelirlerinin yüzde 15’ini ücretli uygulamalar, iTunes müzik satışları gibi alanlardan elde etti.

Apple‘ın düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı 2018’de (WWDC 2018) Apple‘ın önümüzdeki 5 yılda %3’ten az büyümeyeceği tahmini yapıldı. Microsoft için de aynı tahmin yapılıyor. Facebook ve Google daha hızlı büyüyor ancak son aylarda ortaya çıkan güvenlik ve veri toplama ile ilgili endişeler bu şirketlerin büyüme tahminlerini olumsuz etkiliyor.

Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.

Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Bilim ve teknoloji alanında daha çok yayına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Comment here